HAYRETTİN ATMACA SAĞLIK, EĞİTİM VE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI

“İyiliği, dürüstlüğü ve yardımseverliği hayat felsefeniz haline getirirseniz, hayallerini bile kuramayacağınız başarılara ulaşabilirsiniz.”

İyiliğe adanmış hayatı ile memleketi Ağrı ve Türkiye’nin dört bir yanına el uzatan Hayrettin Atmaca’nın sosyal yardımlaşma konusunda olan hassasiyetini devam ettirmek üzere kurulan Hayrettin Atmaca Eğitim Sağlık ve Teknoloji Vakfı’nın temelleri 2009 yılında atıldı.

Bu ülke topraklarında kazandığı parayı yine bu ülke topraklarına yatırarak, daha fazla insana iş kapısı açma isteğinde olan Hayrettin Atmaca’nın geniş vizyonu, çalışma azmi ve derin hoşgörüsü ışığında çalışmalarını sürdüren vakıf, eğitimden sağlığa pek çok alanda ülkemiz ve insanlığın menfaatleri doğrultusunda çeşitli faaliyetlerde bulundu.

Ağrı’nın heybetli dağları arasında karla kaplı nice zorlu yollardan geçerek, eğitimini tamamlayabilmek adına 15 kilometre yol gidip gelmeyi göze alan Hayrettin Atmaca, eğitimin önemini çok iyi biliyordu.

En büyük hayali bütün çocuklarının üniversiteyi bitirebilmesi olan Atmaca, aynı isteği memleketi Ağrı ve diğer 81 ilin evlatları için taşıyordu. Kendisinin bizzat yaşadığı maddi imkânsızlıkları, aşılamaz yolları ve barınma sorununu yeni nesiller düşünmesin diye okul ve yurt yapımına, öğrencilere burs verilmesine vesile oldu.

Hiçbir çocuğun eğitimden mahrum kalmasını istemeyen Atmaca’nın eğitime verdiği önemin bilinciyle, Hayrettin Atmaca Eğitim Sağlık ve Teknoloji Vakfı, maddi imkânı kısıtlı binlerce gencin ve özellikle de kız çocuklarının okuması ve barınmaları için öğrenci yurtları ve okullar yaptı.

Eğitimin yanında sağlık alanında da ülkeye katkı sağlamak isteyen Hayrettin Atmaca, uzun yıllar kemik iliği kanseri ile mücadele etti. Zorlu kanser sürecinin ne denli yıpratıcı olduğunu bilen Atmaca ailesi; binadaki hasar yüzünden 2 yıl kapalı kalan, Türkiye’de sayıları oldukça sınırlı kemik iliği nakil merkezlerinden bir olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İlik Nakil Merkezi’nin yenilenmesini sağladı.

Bugün de devam eden burslar pek çok gencin hayatına dokunan vakıf, yenilenmesine vesile olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İlik Nakil Merkezi ile hastaların sağlık arayışına da umut oluyor.